Սերժ Ավետիքյանը՝ իր ֆիլմերի, Հայաստանի ու սփյուռքի մասին
Ֆրանսահայ կինոռեժիսորին ամեն անգամ Հայաստան է բերում կինոն։ Սերժ Ավետիքյանն անկեղծանում է՝ իր երազանքներից մեկն այն  է, որ իր գործերը դառնան համամարդկային, կարողանան ճամփորդեն ու հասնեն հանդիսատեսին։ Հենց այդտեղ է, որ կինոռեժիսորն ընգծում է՝ իր գործերը միայն հայ կամ ֆրանսիացի հանդիսատեսի համար չեն, դրանք բոլորի համար են։
«Ես կարծում եմ, որ երբեք որևէ բան չեմ ստեղծել միայն հայ հանդիսատեսի համար։ Դա սխալ կլիներ իմ կողմից։ Նախ գործում եմ ավելի շատ ֆրանսիայում, քան Հայաստանում։ Ինձ համար կարևոր է, որ այն ինչ որ ժառանգված է, այն ինչ որ բխվում է ներսից, հասնի համամարդկային ձևով ուրիշ հանդիսատեսներին էլ», - ասաց Սերժ Ավետիքյանը։
Ֆրանսահայ կինոռեժիսորի արվեստին քաջատեղյակները կնկատեն՝ նրա ֆիլմերում մեկ ընդհանուր գիծ կա։ Սերժ Ավետիքյանը յուրաքանչյուր գործ ստեղծելիս համեմում է պոեզիայով։
«Երկրորդ գծերից մեկն է սծիլիզացիան, ես չեմ սիրում շատ ռեալ կինոն, պետք է մեջը լինի սծիրիզացված ժամանակի հանդեպ մոտեցում, որովհետև հենց կինոյի, շարժապատկերի գաղտնիքներից մեկը դա նրա հարաբերությունն է ռիթմին, տեմպին և ժամանակին», - նշեց նա։
Տեմպից ու ժամանակից հետ չընկնելու համար էլ Սերժ Ավետիքյանն առաջարկում է՝ դուրս գալ պաթոլոգիայից։ Ասում է՝ սա բոլոր ոլորտներին է վերաբերում։ Հայ ժողովուրդը պետք է հասկանա, որ խնդիրները, հոգսերը միայն իրենը չեն, դրանք բոլորինն են, բոլոր ժողովուրդներն էլ դժվարությունների միջով են անցել ու անցնում։
«Կարծում եմ, որ հենց հիմա այդ պաթոլոգիան հետ է գալիս, որ մեր ժողովուրդը կառուցել է չեղյալի վրա, միշտ կառուցել է կոտրվածի վրա։ Ոչ թե պետք է դա չիմանալ և չանել, այլ պետք է դրա վրա հիմնվել և դրանից անցնել, դա պետք է մարսել, որովհետև եթե՝ ոչ, մենք կմնանք միշտ այդ տխուր և պաթոլոգիկ պրոցեսի մեջ», - ասաց ֆրանսահայ կինոռեժիսորը։
Անցյալը, քաղած դասերը կարելի է վերաարժևորել, ընկալել ու վերլուծել նաև արվեստի միջոցով։ Սերժ Ավետիքյանը նկատում է՝ հայկական կինոարտադրության երիտասարդ ներկայացուցիչները նոր փորձեր են անում ոլորտում։
«Ես նկատում եմ, որ երիտասարդների մոտ կա ձգտում պահպանել պոեզիան կինոյում, կա ձգտում սիմվոլիզմի հետ կապ ունենալ, ինչը ուղղակի ձևով չի կարող արտահայտվել, և պետք է գնալ ժեստեր գտնելու, որպեսզի արտահայտես այն, ինչը չես կարող ուղղակի ձևով ասել», - պատմեց Ավետիքյանը։
Միևնույն ժամանակ հայկական կինոյում պակասում է կենցաղը։ Ֆրանսահայ կինոռեժիսորի խոսքով՝ զգացմունքային, պարզ խնդիրների մասին Հայաստանում կինոյի միջոցով քիչ են խոսում։
«Կարծես, թե տաբուներ լինեն, այնպիսի սյուժեներ կան, որ չեմ տեսնունմ կինոյում, մարդ ու կին, ընտանիք, փողոց, սոցիալական դիրք, անվստահություն, տրագեդիա ներքին, քիչ եմ տեսնում դա, կյարծես թե այն ինչ-որ պետք է արտահայտվի, պետք է միշտ լինի էսպես շատ ձգված, շատ ուժեղ, իսկ միքիչ պարզություն մտցնել, դա չի նշանակում հասարակ լինել, պարզ լինելը դժվար է արվեստում։
Սերժ Ավետիքյանը բերում է Հայաստանի և սփյուռքի օրինակը։ Ասում՝ սփյուռքն ունի իր մշակույթը, որը տարբեր է Հայաստանում ապրող հայերի մշակույթից։
«Իրենք ապրել են ուրիշ գաղթականություն, ուրիշ ցավեր, որոնք նման են, բայց որոնք տարբեր են։ Հետո իրենք դարձել են Ֆրասնիայի քաղաքացի, Իտալիայի, Ամերիկայի և այլն։ Դա նշանակում է, որ ինտեգրված են ուրիշ լեզվի մեջ, բայց ունեն իրենց ինքնությունը։
Հարցերն էլ, խնդիրներն էլ սեղանի վրա տարբեր կերպ են դրված։ Ըստ Ավետիքյանի՝ սփյուռքահայը ապրում է ուրիշի հողի վրա, բայց ունի իր ներքին Հայաստանը, որն իրենն է, բայց որոշ ժամանակ նաև պաթոլոգիկ։ Ֆրանսահայ կինոռեժիսորն ընգծում է՝ Հայաստանին ու սփյուռքին այս ճանապարհին կարող է կապել արվեստը, իր դեպքում՝ կինոն։

Serj Avedikian about his films, Armenia and the Diaspora
Cinematography always brings the French-Armenian film director to Armenia. Serj Avedikian says sincerely: One of his dreams is for his works to become universal and travel to reach the audience. It is here that the film director emphasizes that his works are not only for the Armenian or French audience, rather they are for everyone.
“I think I have never created anything just for the Armenian audience. That would be wrong on my part. First of all, I work more in France than in Armenia. It is important for me that what is inherited, and what comes from the internal world, reaches other audiences in a universal way,” said Serj Avedikian.
Those well acquainted with the art of the French-Armenian film director will notice that there is one common line in his films. Serj Avedikian seasoned each work with poetry.
“One of the second lines is stylization. I do not like very real cinema, there must be an approach to stylized time, because one of the secrets of cinema, animation is its relationship to rhythm, tempo and time,” he said.
To avoid falling behind the tempo and time, Serj Avedikian offers to get out of emotionality. He says this relates to all spheres. The Armenian people must understand that the problems and worries are not only theirs, they belong to everyone, all the nations have gone through and are going through difficulties.
“I think that right now that emotionality is coming back, that our people have always established their identity on the broken. It is not necessary not to know or not to do it, rather it is necessary to establish on it, and then go through it, it must be digested, otherwise, we will always remain in that sad-emotional process,” said the French-Armenian film director.
The past, the lessons learned can be re-evaluated, perceived and analyzed through art. Serj Avedikian notes that the young representatives of the Armenian film industry are making new experiments in the field.
“I notice that young people tend to preserve poetry in cinema, there is a tendency to have a connection with symbolism, which cannot be expressed simply in a direct way, you have to find gestures to express what you cannot say simply in a direct way,” said Avedikian.
At the same time, there is a lack of life in Armenian cinema. According to the French-Armenian film director, little is said about emotional, simple issues in Armenia through cinema.
“It seems that there are taboos, there are plots that I do not see in the cinema, man and woman, family, street, social position, distrust, internal tragedy, I see little of it, you think that something should be expressed, you should always like this, so stretched, very strong, and to introduce a little simplicity does not mean to be simple, it is difficult to be simple in art.
Serj Avedikian brings the example of Armenia and the Diaspora. He says that the Diaspora has its own culture, which is different from the culture of Armenians living in Armenia.
They have experienced other migrations, other pains that are similar but different. Then they became citizens of France, Italy, US, etc. It means that they are integrated into another language, but have their own identity.
Both the questions and the problems are put on the table in different ways. According to Avedikian, the Diasporan-Armenian live on someone else’s land, but he has his inner Armenia, which is his own, but for some time it is emotionality. The French-Armenian film director emphasizes that art, in his case cinema, can connect Armenia and the Diaspora in this way