Բարեգործության նպատակով արտերկրից Հայաստան բեռների ներմուծման ուղեցույց
Հարկային արտոնությունների ստացման նպատակով արտերկրից Հայաստանի Հանրապետություն բեռների ներմուծումը բարեգործական որակելու համար անհրաժեշտ է հայտ ներկայացնել փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանին։ Հայտը հնարավոր է ուղարկել թղթային տարբերակով կամ e-request.am էլեկտրոնային հարթակի միջոցով։ Հայտը պետք է ներկայացվի նախապես՝ ծրագրի իրականացումից առնվազն 30 օր առաջ:
Ծրագիրը բարեգործական չի կարող որակվել, եթե՝
-ենթադրում է շահ կամ շահույթ,
-ներառում է դրամական կամ այլ միջոցների հատկացում կուսակցություններին և առևտրային կազմակերպություններին,
-ուղղված է սեփական աշխատողների սպառողական պահանջմունքների բավարարմանը,
-ներառում է ապրանքների առք ու վաճառքի գործարք:
Հարկային արտոնությունների ստացման նպատակով բարեգործական կարող է որակվել միայն ոչ առևտրային կազմակերպությունների և անհատների կողմից ոչ առևտրային կազմակերպության հասցեով ուղարկվող բեռների ներմուծումը:
Հայտը ներկայացվում է ստացող կազմակերպության կողմից՝ ազատ շարադրանքով
Ուղարկվող հայտում պետք է նկարագրել բեռի ստացման նպատակը և նախատեսվող միջոցառումները, նախատեսվող մուտքերի և ծախսերի նախահաշիվը, իրականացման փուլերն ու ժամկետները, ինչպես նաև հստակորեն նշել կատարողների ու ստացողների տվյալները:
Հայտին կից անհրաժեշտ է ներկայացնել՝
1. բեռի հաշիվ-ապրանքագիրը (invoice),
2. բեռնափոխադրման առկա փաստաթղթերը,
3. նվիրատվության դեպքում՝ նվիրատվության նամակը (donation letter),
4. բեռի մեջ ներառված ապրանքների մանրամասն ցանկը,
5. շահառուների ցուցակը՝ ըստ բաշխվող ապրանքների քանակի և համապատասխան արժեքի:
Հարցերի դեպքում կարող եք դիմել ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի մարդասիրական օգնության ծրագրերի վարչություն։

Guide to importing goods from abroad to Armenia for charity
In order to obtain tax benefits, to qualify the import of goods from abroad to the Republic of Armenia as charitable, it is necessary to apply to Deputy Prime Minister Tigran Avinyan.
The application can be sent in paper form or via e-request.am electronic platform.
The application must be submitted in advance, at least 30 days before the implementation of the program. The program can not be called charitable, if
-it implies a benefit or profit,
-includes the allocation of money or other funds to parties and commercial organizations,
-aims at meeting the consumer needs of their employees,
-includes transactions for the purchase and sale of goods.
For the purpose of obtaining tax benefits, only the import of goods sent by non-profit organizations and individuals to the address of a non-profit organization can be qualified as a charity.
The application is submitted by the recipient organization, in a free presentation. In the submitted application, it is necessary to describe the purpose of receiving the cargo and the planned activities, the estimated revenues and expenses, the stages and terms of implementation, as well as clearly indicate the date of the performers and recipients.
Attached to the application must be submitted:
1.cargo invoice,
2.transportation of available documents,
3.in case of donation: donation letter,
4.a detailed list of goods included in the load,
5.list of beneficiaries by quantity and corresponding value of the distributed goods.
If you have any questions, contact the Department of Humanitarian Assistance Programs of the Office of Deputy Prime Minister Tigran Avinyan.