Աթենքի Սոֆի և Լևոն Հակոբյան վարժարան
Դեռևս V-VI դարերից հայերը սկսել են բնակություն հաստատել Հունաստանում՝ կենտրոնանալով հիմնականում Աթենք, Սալոնիկ, Կոմոտինի, Կավալա, Օրեստիադա, Դիդիմոտիխո քաղաքներում, Կրետե և Կոս կղզիներում: Ինչպես եվրոպական մի շարք երկրներում, այստեղ ևս ձևավորվել է ուժեղ հայ համայնք, որն առ այսօր զգալի դեր է ունեցել սփյուռքում հայապահպանության համար։ Հունաստանում հայերը գրեթե ամենուր են՝ հոգևոր-մշակութային ոլորտից մինչև հասարակական-քաղաքական, կրթական և այլ ոլորտներ։ Այստեղ կարելի է հանդիպել տաղանդավոր արվեստագետների, բժիշկների ու ձեռնարկատերերի։ Հունաստանում գործում է շուրջ 40 դպրոց, 4 ամենօրյա և 8 մեկօրյա դպրոց, լրատամիջոցներ, մշակույթի կենտրոններ և խմբեր, տարբեր հասարակակական կառույցներ։ Երկրում հայ համայնքի ղեկավար կառույցներն են Ազգային առաջնորդարանը և Ազգային վարչությունը։
Հունաստանում  հայկական կարևոր կրթօջախներից է Սոֆի և Լևոն Հակոբյան ամենօրյա վարժարանը, որը հիմնադրվել է 1963 թվականին մայրաքաղաք Աթենքում։ Վարժարանը կառուցվել է Սոֆի Հակոբյանի բարերարությամբ՝ ի հիշատակ իր ամուսնու: Այն ունի մանկապարտեզ (2 դասարան), նախակրթարան (6 դասարան), ինչպես նաև հունական բաժին իր հույն ուսուցիչներով, որոնք վարձատրվում են պետության կողմից, իսկ ուսումն իրականացվում է պետական ծրագրով: Վարժարանում աշակերտները սովորում են հայոց լեզու, հայ գրականություն, կրոն և պատմություն:
Հունաստանում Սոֆի և Լևոն Հակոբյան վարժարանի կողքին հայկական կարևոր կրթական հաստատություններից են նաև «Ճենազյան», «Գալփաքյան» և «Զավարյան» վարժարանները։

Sophie and Levon Hakobyan School, Athens
From the 5th-6th centuries, the Armenians began to settle in Greece, concentrating mainly in Athens, Thessaloniki, Komotini, Kavala, Orestiada, Didymoteicho, as well as on the islands of Crete and Kos. As in a number of European countries, a powerful Armenian community which has played a significant role in preserving the Armenian identity in the diaspora has developed there. Armenians in Greece are almost everywhere, from spiritual and cultural to socio-political, educational and other spheres. Here you can meet talented artists, doctors and entrepreneurs. There are about 40 schools in Greece, 4 daily schools, 8 one-day schools, media, cultural centers, groups, various social structures. The governing structures of the Armenian community in the country are the National Holiness and the National Government.
One of the most important Armenian schools in Greece is the school of Sophie and Levon Hakobyan which was founded in 1963 in the capital. The school was built with the support of Sophie Hakobyan in memory of her husband. It has a kindergarten (2 classes), a preschool (6 classes), as well as a Greek branch with Greek teachers, who are paid by the state, and the education is provided under the state program. Students study the Armenian language, Armenian literature, religion and history.
In Greece, along with the school of Sophie and Levon Hakobyan, some of the most important Armenian educational institutions are the schools of "Jenazyan", "Galpakyan" and "Zavaryan".