Ինչպե՞ս Հայաստան բերել անձնական գույքն ու իրերը
Մշտական բնակության նպատակով Հայաստան տեղափոխվելիս Ձեզ հետ բերված անձնական իրերը կարող եք ներմուծել արտոնյալ պայմաններով, առանց մաքսային վճարների։
Եթե վերջին 5 տարում չեք բնակվել Հայաստանում, ունեք Հայաստանի քաղաքացիություն կամ հատուկ, մշտական կացության կարգավիճակ, 5 տարում առնվազն 915 օր բացակայել եք Հայաստանից, նախկինում չեք օգտվել նշված արտոնությունից։
Մաքսային արտոնություններից օգտվելու համար Ձեզ հետ կարող եք վերցնել անձնական օգտագործման, ընտանեկան, տնային և այլ կարիքների համար նախատեսված ապրանքներ՝ առանց գործարանային փաթեթավորման և պիտակավորման։
Այս գործընթացը սկսելիս մաքսային մարմնին անհրաժեշտ է դիմում ներկայացնել, որին պետք է կցել մանրամասն գույքագրման փաստաթղթերը, անձնագրի պատճենը, օտարերկրյա պետությունում մշտական բնակության փաստը հաստատող փաստաթուղթը, գույքի տեղափոխության վճարման անդորրագրի բնօրինակը, ավտոտրանսպորտային միջոցի սեփականությունը և գտնվելու փաստը հաստատող փաստաթղթերը։
Օտարերկրյա պետություններից տրված փաստաթղթերը ներկայացվում են նոտարական կարգով վավերացմամբ կատարված թարգմանությամբ։
Եթե ցանկանում եք Ձեզ հետ տեղափոխել նաև ընտանի կենդանի, ապա պետք է ունենաք ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության թույլտվությունը և անասնաբույժի կողմից առողջության վկայական, որն ապացուցում է, որ կենդանին չունի կատաղություն կամ այլ հիվանդություններ: Անհրաժեշտ է ունենալ կենդանու պատվաստման և անասնաբուժական առողջության վկայագրեր, կենդանու անձնագիրը և լուսանկարը։

Import of belongings to the Republic of Armenia
When moving to Armenia for permanent residency, the import of belongings brought with you for personal use can be carried out on preferential terms. You can bring your belongings without paying customs duties and fees if you have not lived in the territory of the Republic of Armenia for the last 5 years and you have RA citizenship or a special or permanent (long-term) residence permit in the Republic of Armenia, if you were absent from the Republic of Armenia for at least 915 days from 5 years period prior to the issuance of the above documents, if you have not previously used these privileges, which means you have not imported your belongings to the Republic of Armenia without paying customs duties and fees.
In order to receive customs privileges when importing your personal belongings, your belongings must be without factory packaging and labeling and must be for personal use.
To move your belongings without customs fees you will need an application to the customs body with the following documents attached: a detailed inventory which includes the name, weight, quantity of each item, including their values (list of products, invoices), a copy of your passport, a document certifying permanent residence in a foreign country, the original receipts for payment of property transportation, document certifying ownership of vehicle and confirming registration by an authorized body of a foreign state.
Please remember that all documents issued by foreign countries are submitted by a notarized translation.
In order to transport any kind of pet or animal to Armenia, you must have the permission of the Ministry of Environment of the Republic of Armenia and a health certificate from a veterinarian, which proves that the animal is cleared of rabies or other diseases. You will need: vaccination certificate, veterinary health certificate, animal passport and photo.