Քուվեյթցի գործարարը Արմավիրում նշենու մեգաայգի կհիմնի
Քուվեյթցի հայրենադարձ Հակոբ Աբովյանը ցույց է տալիս 1100 հեկտար տարածքի սահմանը։ Շուրջ բոլորը նշենի պիտի տնկեն։
«500 հազար ծառ պիտի տնկվի», - ասաց «Ալ-Աբդալյահ Գրուպի» տնօրեն Հակոբ Աբովյանը։
500 հազար նշենին տնկելու են իր ընկերոջ՝ քուվեյթցի գործարարի ներդրումով։ Հայաստանի տեղն էլ Հակոբն է ցույց տվել, խորհուրդ տվել հենց Արմավիրում 30 միլիոն դոլարով բիզնես անել։
«Հայաստանում պետք է ամենաընտիր նուշը լինի», - հավելեց Հակոբ Աբովյանը։
1100 հեկտարից 400 հեկտարն արդեն պատրաստ է մշակման։ Նախկինում այս տարածքը ամայի էր՝ քարերով լցված։ Տարածքն ընտրելիս Հայաստան են հրավիրել մասնագետներ Ֆրանսիայից, Իրանից և Իսպանիայից։
«Տեսան մեր տարածքը, մեր կլիման, մեր հողերը։ Իրենց խորհուրդներով սկսեցինք վերամշակել մեր տարածքը տնկիների համար», - նշեց տնօրենը։
Գրունտային ճանապարհը տանում է դեպի ջրամբար։ 1100 հեկտարը ոռոգելու են այս կետից ու որպեսզի նուշը լավ բերք տա, կիրառելու են կաթիլային ոռոգման համակարգը։
«5-րդ սերնդի աշխատանք պիտի կատարվի այստեղ», - ասաց Հակոբ Աբովյանը։
Բիզնես հիմնելով աշխատատեղ են ստեղծել շրջակա գյուղերի բնակիչների համար։ Տարածքի զարգացմանը զուգահեռ կավելանա աշխատողների թիվը։
«Հիմա մենք 150 աշխատատեղ ունենք, քիչ-քիչ, տարեցտարի կավելանա թիվը։ Երբ ծառերը տնկենք, հնարավոր է 500 աշխատող ունենանք», - ասում է Հակոբ Աբովյանը։
Այս գարնանն արդեն 55 հազար նշենի կտնկեն։ Իսպանիայից են բերելու։ Աշնանը նույնպես ծառատունկ կլինի։ Արդեն 2024-ին Արմավիրում նշենին առաջին պտուղները կտա։

Kuwaiti businessman will establish huge almond garden in Armavir
500,000 almonds will be planted at the expense of his friend, a Kuwaiti businessman. Hakob told him about Armenia and advised to start the $30 million business in Armavir.
“Armenia should have the choicest almonds,” Hakob Abovyan added.
400 ha of 1,100 are already ready for processing. Previously, this area was deserted, filled with rocks. Experts from France, Iran and Spain were invited to Armenia when choosing the territory.
“They saw our territory, our climate, our lands. With their advice, we started processing out territory for saplings,” the director mentioned.
The dirt road leads to the basin, 1,100 ha will be irrigated from this point and a drip irrigation system will be used to have a good harvest.
“There should be a 5th generation job here,” Hakob Arshakyan said.
Having founded a business, they created jobs for residents of nearby villages. In parallel with the development of the territory, the number of employees will increase.
“Now we have 150 jobs, year by year, the number will increase. When the trees are planted, there will probably be 500 employees,” Hakob Abovyan said.
55,000 almonds will already be planted this spring. The trees will be brought from Spain. There will also be tree planting in autumn. Almonds will already give the first harvest in 2024.