Բիզնեսմենից` Արցախի նախագահի խորհրդական. հայրենադարձ Վահե Քեուշգուերյանի պատմությունը
Սիրիայից Լիբանան, Լիբանանից Իտալիա, ապա Ամերիկա, իսկ վերջնակետը՝ Հայաստան. թեպետ ծնվել ու մեծացել էր հայերի ընտանիքում, Վահե Քեուշգուերյանի համար հայրենիքն անհասանելի մի վայր էր թվում, մինչև այն պահը, երբ առաջին անգամ ոտք դրեց Հայաստան ու այլևս չցանկացավ թողնել այն։
«Մինչև Հայաստան գալս չէի պատկերացնում այն։ Մեր մտքին միշտ եղել է Արարատը, երաժշտությունը, սովորել ենք, կարդացել ենք, բայց իսկական կապ չի եղել մշակույթի ու հողի հետ։ Հասնում ես Հայաստան, դուրս ես գալիս, պտտվում ես Երևանով վաղ առավոտյան, նայում ես Արարատին, ապշում ես»։
Երիտասարդ Վահեին հետաքրքիր էր գինիների աշխարհը։ Գինեգործության ոլորտում տարիների փորձն ու գիտելիքը շատ շուտով ծառայեցնելու էր հայրենիքին, մասնակցելու էր Հայաստանում գինեգործության ոլորտի վերածննդին։
«Երբ Սան Ֆրանցիսկոյում էի, սկսեցի իտալական ու ֆրանսիական գինի ներմուծել Կալիֆորնիա։ Չորս տարի հետո որոշեցի գնալ Իտալիա, զբաղվել ավելի շատ արտադրական գործունեությամբ, գտա այգի, գործարան, սկսեցի բուն գինեգործությամբ զբաղվել։ 1997 թվականին եկա Հայաստան առաջին անգամ, միանգամից կապվեցի։ Կարծես վիրուս լիներ, ու այդ վիրուսը մնաց իմ մեջ, հող գնեցի, այգի դրեցի»։
Վահե Քեուշգուերյանը Հայաստան վերադարձավ բազում գաղափարներով, սկսեց տարբեր նախագծեր՝ մեկը հաջող, մյուսը՝ ոչ այդքան։ Սակայն մշտապես դրական տրամադրվածությամբ ու անսահման լավատեսությամբ շարունակեց ջանքեր գործադրել ու 2011 թվականին հիմնադրեց WineWorks ընկերությունը։ Մտովի տեղափոխվում է անցյալ, հիշում է՝ արտերկրից Հայաստան ճանապարհն այդքան էլ հեշտ չէր, սակայն երազանքին հասնելու ցանկությունն ավելի հզոր էր։
«Դժվար մաս այդքան էլ չկար, ավելի շատ ռիսկի մասն էր։ Ես լավ եմ հիշում այդ օրը։ Տիկինս էր, 11 ամսական զույգ երեխաներս, որոնք դեռ չէին քայլում, 2 շուն, 1 կատու, 10 ճամպրուկ, եկանք, հասանք Իտալիա։ Կնոջս ասի՝ այս օրը պետք է մոռանաս, դե դժվար էր, երեխաների հետ էինք և այլն, բայց քանի որ վառ էր երազանքը, որ մի բան ես ուզում ստեղծել, մոռանում ես այդ պահերը»։
Կարաս, Կատարո, Զորահ, Քյօշ, Զուլալ, Օշին. Վահե Քեուշգուերյանը ներգրավվել է տարբեր գինեգործական նախագծերի ստեղծման գործընթացում, սակայն գինեգործությունից զատ զբաղվել է մի շարք այլ նախագծերով՝ EVN Report ամսագիր, Impact Hub, Երևանի գինու ակադեմիա։ Այժմ ևս մեկ կարևոր առաքելություն ունի։ Որպես Արցախի նախագահի խորհրդական՝ լծվելու է զարգացման մի շարք ծրագրերի իրականացման գործին։
«Մի կողմից տարբեր կազմակերպություններ ներդրումներ, նվիրատվություն, բարեգործություն են ցանկանում կատարել, մյուս կողմից Արցախի տարբեր գյուղերում, համայնքներում մարդիկ տարբեր կարիքներ ունեն. հիմա նպատակը, այսինքն՝ իմ պարտականությունը դրանք բոլորը համադրելն է»։
Այժմ ընտանեկան գինեգործական բիզնեսով զբաղվում է դուստրը, որդին ապագա գինեգործ է։ Երկուսն էլ Հայաստանում են, շարունակելու են ապրել ու աշխատել հայրենիքում, իսկ Վահե Քեուշգուերյանը շատ շուտով մշտական բնակության կտեղափոխվի Ստեփանակերտ։ Ասում է՝ մեծ աշխատանք կա անելու, բայց կարևորը, մարդիկ հավատան, հուսալքվելու ժամանակ չկա։

From businessman to adviser to the President of Artsakh. The story of the repatriate Vahe Keushgeryan
02.03.2021
Armenian Diaspora businessman  Vahe Keushguerian moves to live in Artsakh:
From Syria to Lebanon, from Lebanon to Italy, then to America, and the final stop in Armenia. Although he was born and raised in an Armenian family, for Vahe Keushguerian his homeland seemed to be something inaccessible until the moment he first came to Armenia and never wanted to leave it again.
I didn't know what it was until I came to Armenia. We had Ararat, Armenian music in our minds, we studied, read but there was no real connection with culture and our land. You come to Armenia, go out for a walk in Yerevan early in the morning, look at Ararat and amaze”.
Young Vahe was interested in the world of wines. His experience and knowledge in the field of winemaking will soon serve the Motherland; he will participate in the revival of the wine industry in Armenia.
While in San Francisco, I started importing Italian and French wines to California. Four years later, I decided to go to Italy and start making wine: I found a garden, a factory and started making wine. I first came to Armenia in 1997 and immediately fell in love with it. It was like some kind of virus that remained in me, and I bought land and planted a garden”.
Vahe Keushguerian returned to Armenia with many ideas, started various projects, one successful, the other not. However, he always continued his efforts with boundless optimism and in 2011 founded WineWorks. Remembering his journey to Armenia from abroad, he realizes that it was not so easy but the desire to fulfill his dream was stronger.
It was not a problem, it was a risk. I remember that day well. We came to Italy with my wife, 11 month old twin children who could not walk yet, 2 dogs, 1 cat, 10 suitcases. I told my wife that we need to forget about that day, as it was hard, we were with children, etc., and such moments are quickly forgotten when you strongly believe in a dream”.
Karas, Kataro, Zorah, Kyosh, Zulal, Oshin. Vahe Keushguerian took part in the creation of various winemaking projects but in addition to winemaking, he participated in a number of other projects: EVN Report magazine, Impact Hub, Yerevan Wine Academy. Now he has another important mission. He will participate in the implementation of a number of development programs as an advisor to the President of Artsakh.
On the one hand, there are different organizations that want to make investments, donations, charity, on the other hand, there are people in different villages and communities of Artsakh who have different needs. It's my job to bring it all together”.
Now the daughter is engaged in the family wine-making business, the son is a future winemaker. Both are in Armenia and will continue living and working in their homeland, and Vahe Keushguerian will soon move to Stepanakert. He says there is still a lot of work to be done but the most important is that people keep believing, there is no time to despair.