Ուկրաինահայ նկարիչ Բորիս Եղիազարյանը վաճառում է կտավները և օգնում վիրավորված զինծառայողներին
Բորիս Եղիազարյանի արվեստանոցում լույսը միշտ վառ է։ Ուկրաինահայ գեղանկարիչն օր ու գիշեր նկարում է, կտավները վաճառում ու օգնում պատերազմի հետևանքով վիրավորված զինվորների ընտանիքներին։
«Հիմա, քանի օր է՝ գիշերները աշխատում եմ, էլի մոտ 4-5 կտավ եմ սկսել, այս գիշեր էլ մի սիրուն կտավ եմ արել, երկու օրում կավարտեմ, նորից եմ դնելու վաճառքի» - «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում պատմեց նկարիչը։
Կտավների վաճառքից գոյացած գումարով արդեն հարյուրավոր ընտանիքներ են օգնություն ստացել։ Ասում է՝ ուրախանում է, երբ Հայաստանից նամակներ ու լուսանկարներ է ստանում։
«Քաղցր շնորհակալության խոսքեր, աղոթքներ են ուղարկում, որ բժշկվեմ, կանայք կան, որ գրում են՝ խնդրում եմ, որ գաս Հայաստան, պիտի գաս հյուր, ես պիտի սեղան գցեմ քո համար» - ասաց նա։
65-ամյա նկարչի մոտ 4-րդ աստիճանի քաղցկեղ է ախտորոշվել, երբեմն էլ նկարելուն խանգարում է հիվանդությունը, հիմա բուժման կուրսեր է անցնում, մի քանի օրից էլ պիտի վիրահատվի։
«Ինձ դրական էմոցիաներ են պետք, բացասական էմոցիան ինձ ճնշում է, խեղդում է, ամեն օր աղթոք եմ անում, Աստծուց խնդրում եմ, որ ինձ ուժ տա, որ դիմանամ։ Ես էս իմ վիճակով աշխատում եմ, մի փոքր գործ եմ անում, ամեն մեկը պիտի վերադառնա իր աշխատանքին, ու ակտիվ աշխատի ամեն օր» - պատմում է Բորիս Եղիազարյանը։
Բորիս Եղիազարյանը մինչև 1993 թվականը Հայաստանում է ապրել, հետո տեղափոխվել է Ուկրաինա՝ կնոջ և երեխայի մոտ։ Տարիներ անց կորցրել են միակ դստերը։ Գեղանկարիչը մեծ ճանաչում ունի Ուկրաինայում, նրա նկարները ցուցադրվել են Գերմանիայում, Շվեյցարիայում, Ֆրանսիայում, Ամերիկայում և այլուր: Հիմա աշխատանքները ցուցադրված են Կիևի ռուսական արվեստի թանգարանում, Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, և տարբեր երկրների մասնավոր հավաքածուներում:
Հայազգի նկարիչն ասում է՝ սիրտը Հայաստանում է, կարոտել է ծննդավայր Ապարանը, և ընկերներին։ Արդեն որոշել է՝ առողջանալուց հետո գալու է Հայաստան և մեծ ցուցահանդես է կազմակերպելու:

The light is always on in Boris Yeghiazaryan's workshop. The Ukrainian-Armenian artist paints day and night, sells paintings and helps the families of soldiers wounded in the war.
“For many days I have already been working at night, I started working on 4-5 more paintings, at night I started making a beautiful painting which I will finish in two days and put it up for sale” - the artist said in the interview with “Hayern Aysor”.
Hundreds of families have already received support from the sold paintings. He says that he is happy when he receives letters and photographs from Armenia.
“They write words of gratitude, prayers, some women invited me to their place, promising to set the table if I come to Armenia” - he said.
The 65-year-old artist was diagnosed with grade 4 cancer, sometimes the disease interferes with painting, now he is being treated, and in a few days he will have surgery.
“I need positive emotions, negative emotions oppress and stifle me, I pray every day, I ask God to give me strength. I continue working in this state, everyone should return to their work and actively continue working every day” - Boris Yeghiazaryan said.
Boris Yeghiazaryan lived in Armenia until 1993, then moved to Ukraine to live with his wife and child. Some years later, they lost their only daughter. The artist is well known in Ukraine; his paintings have been exhibited in Germany, Switzerland, France, America and other countries. Now the works are exhibited in the Museum of Russian Art in Kiev, in the National Gallery of Armenia, in private collections in different countries.
The Armenian artist says that his heart is in Armenia, he missed Aparan and his friends. He has already decided that after his recovery he will come to Armenia and organize a large exhibition.