ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Հայաստանի Հանրապետության անձնագիր հանձնեց ամերիկահայ հայտնի իրավաբան, նշանավոր ազգային, հասարակական գործիչ Արա Ագիշյանին
Հունվարի 27-ին կայացած ՀՀ սփյուռքի նախարարին առընթեր ատյանի նիստից առաջ, մինչ օրակարգում ընդգրկված հարցերի քննարկմանն անցնելը ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Հայաստանի Հանրապետության անձնագիր հանձնեց ամերիկահայ հայտնի իրավաբան, նշանավոր ազգային, հասարակական գործիչ Արա Ագիշյանին, ում  ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով շնորհվել էր ՀՀ քաղաքացիություն:
Հայտնի իրավաբան Արա Ագիշյանը 1988 թվականից Կալիֆորնիայում զբաղվում է մասնագիտական գործունեությամբ: Նա լիազորված է աշխատելու նահանգի բոլոր դատարաններում, ԱՄՆ 9-րդ շրջանային վճռաբեկ դատարանում և ԱՄՆ Գերագույն դատարանում: Ա.Ագիշյանը ղեկավարում է «Արա Ագիշյան իրավաբանական գրասենյակ» ընկերությունը, որն ունի մասնաճյուղեր Էնսինոյում, Սան Դիեգոյում եւ Սակրամենտոյում: Ա.Ագիշյանը Կալիֆորնիա նահանգի Փաստաբանների միության, ինչպես նաև Լոս Անջելեսի եւ Ամերիկայի Փաստաբանների միությունների անդամ է: Եղել է Լոս Անջելեսի Գերագույն դատարանի դատավոր: Իր մասնագիտական հաջող գործունեության համար արժանացել է մի շարք պատվոգրերի և ձեռք բերել լայն ճանաչում` կամավոր հիմունքներով մատուցած բազմաթիվ ծառայությունների համար:
2009թ. «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ԱՄՆ արեւմտյան շրջանի տեղական մարմնի խորհուրդը Ա.Ագիշյանին միաձայն ընտրել է ատենապետի պաշտոնում:
Նա աչքի է ընկել նաեւ իր բազմամյա հայանպաստ հասարակական գործունեությամբ: 15 տարի եղել է Հոլիվուդի Արշակ Տիգրանյան դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի քարտուղար, ինչպես նաեւ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Սան Ֆերնանդոյի մասնաճյուղի ատենապետ:
Նպատակ ունենալով աջակցել հայկական ուսումնասիրություններին` տեր եւ տիկին Ագիշյանները հովանավորել են հայոց լեզվի, հայ մշակույթի և պատմության մի շարք ծրագրեր Կալիֆորնիայի, Լոս Անջելեսի համալսարանում, Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանում, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի եւ Կանադայի բազմաթիվ հայկական դպրոցներում:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan hands Armenian passport to well-known lawyer, notable national and public figure Ara Agishian
The Advisory Board adjunct to the RA Minister of Diaspora held a session on January 27. Before moving on to the agenda, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan presented the Armenian passport to well-known Armenian American lawyer, notable national and public figure Ara Agishian, who has been granted RA citizenship by RA President Serzh Sargsyan.
Ara Agishian started his career as a lawyer in California in 1988. He is an authorized lawyer at all courts in California, the 9th U.S. District Court of Appeals and the U.S. Supreme Court. Agishian is the director of Ara Agishian Law Offices, which has branches in Encino, San Diego and Sacramento. Agishian is also a member of the Chamber of Advocates of California, as well as the Los Angeles and American Bar Associations and has been judge of the Los Angeles Supreme Court. He has received several diplomas for his successful career and is widely recognized for his volunteerism.
In 2009, the board of the “Hayastan” All Armenian Fund U.S. Western Region unanimously elected Agishian Chairperson of the local chapter. Agishian is also known for his services for the Armenian community. For 15 years, Agishian has been secretary of the Board of Trustees of the Arshak Tigranian School in Hollywood and Chairperson of the San Fernando Chapter of the Armenian General Benevolent Union. With the purpose of supporting Armenian studies, Mr. and Mrs. Agishian have sponsored several programs for the Armenian language, culture and history at UCLA, the University of Southern California, as well as numerous Armenian schools in the United States and Canada. |